Skok na obsah stranky, Hlavní stranka webu, Mapa webu, Hlavní menu

VMware vSphere 4: Co je nového? (1. část)

VMware vSphere 4: Co je nového? (1. část) 27.4.2009 VMware vSphere 4 byl očekávaným produktem obsahujícím technologie, které byly průběžně oznamovány a prezentovány na konferencích. Všichni nedočkavě očekávali, zda technologie jako VMware VMsafe, VMware Fault Tolerance budou součástí VMware vSphere 4. Až do posledního okamžiku nebylo nic zřejmé, nevědělo se, co bude a nebude součástí tohoto produktu. My jsem měli vSphere 4 k dispozici v beta testování, a tak jsme se mohli s jeho funkcionalitou seznámit již dlouho před samotným ohlášením, proto vám můžeme přinést informace z první ruky.

Cílem toho článku nebude zcela podrobně rozebrat seznam všech novinek a změn, které VMware vSphere 4 přináší. Místo toho se vám pokusíme v agregované formě představit tento produkt a změny, kterých doznal od svého předchůdce VMware Virtual Infrastructure 3. Další detaily se budete moci dočíst v pokračování.

VMware vSphere 4 přináší nepřekonatelnou efektivitu, řízení a možnost volby.

Efektivita. Jeden ze základních benefitů, který hledají zákazníci ve využívání cloud computingu, je snižování nákladů za IT služby, přesun rozpočtu na doručování nový funkcí, které je strategicky odlišují od konkurence. VMware vSphere 4 umožňuje redukci kapitálových a operačních nákladů ještě znatelněji než tomu bylo s VMware Virtual Infrastructure 3:

 • zhruba 30% vzrůst konsolidačního poměru, dále snižující se náklady na infrastrukturu pro jednotlivé aplikace1
 • až 50% úspora nákladů na úložiště dat díky VMware vStorage Thin Provisioning, který minimalizuje zbytečné nadužívání úložného prostoru tím, že virtuálním strojům umožňuje spotřebovat pouze tolik prostoru, kolik potřebují. Kapacita ušetřeného místa (sečteme-li celkově napříč všemi zákazníky VMware vSphere) by stačila na uložení 50x více obrázků než jich je aktuálně na Facebooku2
 • až o 20% více úspor na elektrické energii a chlazení s VMware Distributed Power Management, který používá VMware VMotion k automatickému umístění všech virtuálních strojů na několik málo fyzických serverů, samozřejmě tak, aby byla zachována úroveň služby, a který vypne fyzické servery, které nejsou potřebné. Úspora energie s VMware Distributed Power Management sečtená napříč všemi zákazníky VMware vSphere 4 v jednom roce by umožnila běžné fungování státu o velikosti Dánska na 10 dnů v případě výpadku el. energie3

Výkon a škálovatelnost u 100% virtualizovaných interních cloudů

VMware vSphere 4 přináší signifikantní vylepšení v oblasti výkonu a škálovatelnosti oproti předchozí verzi VMware Virtual Infrastructure 3, takže umožňuje nejnáročnějším aplikacím, jako jsou velké databáze a Microsoft Exchange, aby byly provozovány v interních cloudech. S těmito vylepšeními v oblasti výkonu a škálovatelnosti bude VMware vSphere 4 umožňovat běh 100% aplikací ve virtualizovaných interních cloudech.

VMware vSphere 4 přináší výkonnější virtuální stroje:

 • 2x více virtuálních procesorů pro virtuální stroj (ze 4 na 8)
 • 2,5x více virtuálních síťových karet na jeden virtuální stroj (ze 4 na 10)
 • 4x více paměti na jeden virtuální stroj (ze 64GB na 255GB)
 • 3x vyšší propustnost sítě (z 9Gb/s na 30Gb/s)
 • 3-násobný nárůst v maximálním počtu zaznamenaných I/O operací za sekundu (přes 300.000)
 • nové maximum zaznamenaných transakcí za sekundu - 8.900, což je 5x více než celkový objem plateb společnosti VISA na celém světě

Cílené vylepšení výkonu pro specifické aplikace:

 • odhadem 50% zvýšení výkonu pro vývojové aplikace
 • odhadem 50% zvýšení výkonu pro Citrix XenApp

Řízení. VMware vSphere 4 umožňuje efektivní operační řízení s novými vysoce škálovatelnými funkcemi managementu jako jsou VMware Host Profiles a VMware vNetwork Distributed Switch, které umožňují snadnou standardizaci zabezpečení serverů, nastavení úložiště a sítě, automatickou správu konfigurace, a tím redukci chyb plynoucí z chybné konfigurace. Pro prostředí 100% virtualizovaných systémů mohou tyto vlastnosti uspořit odhadem až 25 týdnů (1/2 roku) času administrátora, a tím signifikantně snížit operační náklady.

VMware vSphere 4 přináší nepřekonatelné řízení úrovně služby aplikací - nastavením správných úrovní dostupnosti, bezpečnosti a škálovatelnosti pro všechny aplikace nezávisle na architektuře operačního systému nebo aplikace.

 • Nulový výpadek, žádná ztráta dat díky ochraně proti výpadku HW pomocí VMware Fault Tolerance bez nákladů a komplexity alternativních řešení.
 • Minimalizace plánovaného výpadku kvůli údržbě úložiště pomocí migrace s VMware Storage VMotion, dostupného s novým administrátorským rozhraním, které poskytuje živou migraci disků virtuálních strojů napříč heterogenní sítí úložišť různých typů.
 • Rychlé, jednoduché, integrované a cenově výhodné řešení zálohy a obnovy pro všechny aplikace pomocí VMware Data Recovery.
 • Jednodušší a striktnější bezpečnostní shoda (compliance) s VMware vShield Zones, které usnadňují zabezpečení aplikací tím, že vynucují korporátní politiku na úrovni aplikací s logickými zónami ve sdíleném prostředí.
 • Jednodušší správa úrovně služby aplikací s VMware vApp, což je standardní cesta k zapouzdření všech aplikačních komponent virtuálních strojů a popisu jejich výpočetních a paměťových nároků.

Výběr. S VMware vSphere 4 si zákazníci zachovávají možnost volby díky nezávislosti na HW, OS, aplikačním stacku a poskytovateli služeb. Například VMware vSphere 4 nabízí nejširší výběr podporovaných OS pro běh ve virtuálním prostředí oproti všem ostatním virtualizačním platformám na trhu. To znamená, že si zákazník zachovává podporu pro existující aplikace a necítí se omezován aplikacemi, které přijdou v budoucnosti, při zachování flexibility nasazení v interním nebo externím cloudu.

Dostupné edice

Velkou novinkou je rozdělení edice na základní 2 skupiny a to dle určení pro:

 • malé společnosti
 • střední a velké společnosti

Pro názornost uvádíme tabulku porovnávající jednotlivé edice. V příští části si probereme tyto edice a jejich ceny podrobněji.


1 Založeno na VMmark zátěžovém testu porovnávajícím výkon ESX 4.0 na 2-socket serveru s 6ti jádrovými Intel procesory k výkonu ESX 3.5 na 2-socket serveru se 4-jadernými Intel procesory.
2 Kalkulace je založena na používání VMware vStorage Thin Provisioning napříč všemi VMware virtuálními stroji - předpokládáme, že je thin provisioning zapnut pro všechny VMware virtuální stroje a toto vede k využití reálného místa na disku z méně než 50%.
3 Kalkulace založena na používání VMware DPM napříč všemi instalacemi VMware ESX - předpokládáme, že DPM je zapnuto na všech serverech, některé z těchto serverů jsou vypnuty v noci a o víkendech.

http://www.vmware.com/company/news/releases/vsphere-launch.html

 • Promo akce

 • Kontaktní osoba

  Jaroslav Prodělal

  Jaroslav Prodělal


  tel.:+420 222 550 020

 • Sdílet

Používáme technologie společností: WMWARE Partner VEEAM Gold Pro Partner DELL Partner Direct IBM Business Partner Microsoft Small Business Specialist HP Aruba

Užíváním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookies. Více informací