Skok na obsah stranky, Hlavní stranka webu, Mapa webu, Hlavní menu

Nová virtuální učebna na dalším pracovišti SPŠ Hranice

Nová virtuální učebna na dalším pracovišti SPŠ Hranice 11.1.2010 Společnost OldanyGroup s.r.o., poskytovatel řešení v oblasti virtualizace datových center a desktopů, implementovala další virtuální učebnu za pomoci technologie VMware View, na druhém pracovišti Střední průmyslové školy Hranice.

První fáze - pilotní projekt (2008)

V druhém kvartále 2008 proběhla první fáze pilotního projektu pod názvem "Virtuální učebna na pracovišti SOU". Pro tento projekt byly zvoleny technologie Dell (servery), VMware Virtual Infrastructure a VMware VDI (nyní VMware View). S ohledem na úsporu investic do nových klientských stanic, resp. tenkých klientů, byla provedena přeměna stávající zastaralé výpočetní techniky na tenké klienty (byly odpojeny pevné disk, veškeré nepotřebné periferi a mechaniky, systém do strojů bootuje ze sítě). Projekt si i přes počáteční nejistotu uživatelů získal brzy jejich důvěru a používání virtuálního desktopu samozřejmostí. Více informací o této implementaci najdete v případové studii: "Virtuální učebna: VMware VDI zefektivňuje výuku, zjednodušuje správu a snižuje náklady".

Prvotní důvodem pro volbu technologie VDI před nákupem klasických PC a výměny zastaralé výpočetní techniky, bylo evidentní snížení celkových nákladů na vlastnictví a snížení operačních nákladů, které bylo ruku v ruce provázeno snížením počtu správců 2 pracovišť organizace na jednoho a k tomu se řešení virtuálních desktopů dobře hodilo.

Pro tento pilotní projekt bylo vybráno 20 PC (jedna učebna) a 2 počítače pro vyučující. Později bylo VMware VDI 2.x upgradeováno na VMware View 3, na chodbě školy vznikl info kiosek pro studenty, který vhodně využívá virtuálního prostředí a nepersistentních virtuálních strojů.Díky zřízení VPN serveru bylo zároveň umožněno vyučujícím přistupovat na svoje virtuální desktopy z domova a mít možnost tak například zadat známky z opravených písemných prací okamžitě do informačního systému školy.

Protože spokojenost uživatelů, správce i vedení školy byla nespochybnitelná, rzohodlo se o implementaci VDI i na druhém pracovišti SPŠ.

Druhá fáze - nová virtuální učebna (2009)

Díky uvolnění většího množství finančních prostředků (Q3 2009), bylo rozhodnuto o výměně zastaralých PC v jedné učebně za tenké klienty. Použitými technologiemi byly opět Dell, Wyse a VMware. Při implementaci muselo být zohledněno, že jsou na tomto pracovišti 2 VLAN (oddělené sítě pro studenty a učitele), přičemž desktopy jsou poskytovány z jednoho místa, což nebylo díky podpoře VLAN ve VMware VI žádný problém.

Tentokrát byla implementace díky zanlosti prostředí, zkušenostem místního správce a nasazení tenkých klientů téměř hračkou. S ohledem na použití tenkých klientů došlo k obměně zastaralé výpočetní techniky, což má pozitivní vliv jak na spotřebu el. energie, tak samozřejmě na životní cyklus výpočetní techniky, který se navíc díky technologii VMware View ve spojení s tenkými klienty minimálně zdvojnásobil.

Přeměna učebny byla načasována na přelom roku, což znamenalo, že musí vše proběhnout hladce a bez komplikací. To se také podařilo, a zejména díky vyspělému produktu VMware View postaveného na technologii VMware vSphere a našim zkušenostem při implementaci tohoto řešení.

Kiosek na chodbě vznikl spojením VMware View a tenkého klienta Wyse V10L. II.Kiosek určený pro studenty vznikl spojením VMware View a tenkého klienta Wyse V10L.
Konsolidovány byly i systémy dříve rozestavěné po místnosti zvané serverovna.Nový rack byl součástí dodávky řešení.Pracoviště hlavního správce systému.
Propojení systémů je nyní konsolidované a přehledně popsané.Studentská pracoviště s tenkým klientem Wyse V10L.Studentské pracoviště s tenkým klientem Wyse V10L
Učebna se nyní nemusí tolik klimatizovat, klesla spotřeba el. energie a vzrostl využitelný prostor.Wyse V10L

Nová učebna, resp. celá infrastruktura přinesla našemu zákazníkovi tyto benefity:

 • možnost efektivní správy druhého pracoviště
 • vybudování dalšího kiosku pro studenty
 • jednoduchou cestu pro přechod na Windows 7
 • obnovu zastaralé výpočetní techniky a prodloužení životního cyklu nových zařízení
 • otevřenou cestu pro snadný rozvoj a obnovu dalších postupně zastarávajících PC
 • zjednodušení tvorby ICT plánu do dalších let

Co nás čeká v následujících 2 letech:

 • propojení pracovišti metropolitní sítí
 • přestěhování serverů na jednu lokalitu, ze které budou desktopy poskytovány
 • nákup diskového pole
 • rozšiřování virtuálních desktopů do dalších učeben

Prozatím zcela oddělené infrastruktury jsou připraveny po propojení škol (metropolitní sítí) na integraci a poskytování virtuálních desktopů všem studentům z jednoho místa.


O OldanyGroup

OldanyGroup se zabývá již několik let moderními a inovativními technologiemi v oblasti ICT. Pro své klienty je silným partnerem ve virtualizaci na produktech VMware, komplexní správě systémů Windows a Linux, správě sítí a poradenství v těchto oblastech. Obstaráváme komplexní řešení od analýzy a  návrhu, přes implementaci až po kontinuální správu celého systému.

V oblasti ICT se zabýváme zejména následujícími službami. Virtualizace – komplexní řešení virtuální infrastruktury na produktech VMware se zaměřením na virtuální desktopovou infrastrukturu. OldanyGroup je Solution Provider a Service Provider partner společnosti VMware. Komplexní správa systémů a počítačových sítí - kontinuální správa počítačových systémů a sítí klientů, vč. nonstop dohledu, podpory uživatelů. Konzultace – návrhy a konzultace k řešením v oblasti ICT, zejména potom: nasazení operačních systémů Windows, Linux a VMware vSphere; vysoká dostupnost dat a systémů; rozložení zátěže – load balancing; virtuální infrastruktura.

Více informací na www.oldanygroup.cz.

 • Promo akce

 • Kontaktní osoba

  Jaroslav Prodělal

  Jaroslav Prodělal


  tel.:+420 222 550 020

 • Sdílet

Používáme technologie společností: WMWARE Partner VEEAM Gold Pro Partner DELL Partner Direct IBM Business Partner Microsoft Small Business Specialist HP Aruba

Užíváním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookies. Více informací